Powiadomienie o jakości powietrza w województwie śląskim

21.01.2019 r.

(poniedziałek)

wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w Bielsku-Białej o 362%, Żywcu o 328%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 322%, Rybniku o 302%, Wodzisławiu Śląskim o 300%, Cieszynie o 298%, Zabrzu o 290%, Tychach o 220%, Ustroniu o 214%, Gliwicach o 176%, Dąbrowie Górniczej o 164%, Sosnowcu o 146%, Katowicach o 134%, Lublińcu o 110%, Częstochowie o 50%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 18%.

nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń: jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3), jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3), 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3), ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3) oraz ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).

22.01.2019 r.

(wtorek) godz. nocne i poranne

nie wystąpiły przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych w odniesieniu do średnich stężeń jednogodzinnych i ośmiogodzinnych.

22.01.2019 r.

(wtorek)

jakość powietrza dla stężeń średniodobowych na większości obszaru województwa ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie zła, osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu; pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu; w powiatach myszkowskim i zawierciańskim jakość powietrza będzie dostateczna, należy rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu; zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

23.01.2019 r. (środa)

jakość powietrza dla stężeń średniodobowych na większości obszaru województwa ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie dostateczna; w części północnej województwa lokalnie umiarkowana, warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu; w powiatach cieszyńskim, bielskim i żywieckim jakość powietrza będzie zła.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach