POŁOŻENIE
Gmina Popów leży w północnej części województwa śląskiego, w powiecie kłobuckim. Geograficznie jest częścią Jury Częstochowsko- Wieluńskiej. Graniczy z sześcioma gminami, w tym z trzema w województwie śląskim tj. Lipie, Opatów, Miedźno i z trzema gminami województwa łódzkiego, tj. Działoszyn, Pajęczno i Brzeźnica. Sieć komunikacyjną gminy tworzą: droga wojewódzka Częstochowa – Działoszyn i magistrala kolejowa Śląsk – Gdynia.
Jest jedną ze 166 gmin w województwie śląskim i jedną z 9 gmin powiatu kłobuckiego. Gmina ma powierzchnię 102, 2 km2 i liczy 5961 mieszkańców. W skład gminy wchodzą dwadzieścia dwie miejscowości, które tworzą siedemnaście sołectw: Annolesie (Marianów), Brzózki , Dąbrowa(Smolarze, Wrzosy), Dąbrówka, Dębie, Florianów, Kamieńszczyzna, Kule , Nowa Wieś, Płaczki (Antonie, Lelity), Popów, Rębielice Królewskie, Wąsosz Dolny, Wąsosz Górny, Więcki, Zawady, Zbory.
Walory przyrodnicze i turystyczne
Gmina Popów leży w dorzeczu dwóch rzek Warty i Liswarty. Dzięki temu zawdzięcza swe wyjątkowe walory przyrodnicze. Posiada specyficzny mikroklimat i bujną roślinność z przewagą pięknych sosnowych lasów. Do zasobów mineralnych występujących na terenie gminy należą złoża kamienia wapiennego i żwiru. Jurajskie wapienie stanowią także źródło najwyższej jakości wody pitnej. Pozostałością po eksploatacji kamienia wapiennego są wyrobiska w Rębielicach Królewskich i w Wąsoszu Górnym, a także piece do wypalania wapna tzw. wapienniki. Charakterystyczne dla Góry Rębielskiej jest występowanie tam dziewięćsiła bezłodygowego – rośliny chronionej. Spacerując po jurajskich skałkach można znaleźć ciekawe okazy kalcytów i amonity. Niezwykłą przygodę można przeżyć organizując spływ kajakowy rzeką Liswartą i Wartą z miejscowości Zawady do Wąsosza Górnego. Bardzo dobra sieć dróg gminnych zachęca do wycieczek rowerowych. W lasach można zbierać jagody i poziomki, a wyjątkową jesienną atrakcją są smaczne rydze.
Historia i zabytki
Początki osadnictwa na terenie gminy Popów sięgają XI wieku. Historycznie najstarszą miejscowością jest wieś Wąsosz, tutaj miedzy innymi stacjonowały wojska szwedzkie przygotowujące się do zdobycia Jasnej Góry. W czasie Powstania Styczniowego, pod Wąsoszem miała miejsce bitwa, w której zginęło 23 powstańców. Zdarzenie to upamiętnia pomnik „ Gloria Victis” na starym cmentarzu w Wąsoszu Górnym. Z miejscem tym związana jest także bardzo interesująca hipoteza mówiąca o tym, że stary cmentarz jest miejscem wiecznego spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego słynnego Hubala. Niezwykłą atrakcją gminy Popów jest Kalwaria Wąsoska. Zabytkami kultury sakralnej są kościółek drewniany pw. św. Józefa Robotnika z XII w. w Popowie oraz kościół pw. Św. Andrzeja w Wąsoszu Górnym z XIV w.
Infrastruktura
Cała gmina posiada sieć wodociągową. Systematycznie rozbudowywany jest system kanalizacji w oparciu o nowoczesną oczyszczalnię ścieków. W dobrym stanie jest gminna infrastruktura drogowa. W ostatnich latach wzbogacona o chodniki, nowoczesne parkingi i rondo w Popowie, które znacznie poprawia bezpieczeństwo komunikacyjne. Wygodne przeprawy przez rzeki Wartę i Liswartę stanowią nowo wybudowane mosty drogowe .Na terenie gminy znajdują się trzy ośrodki zdrowia. Sieć szkół i przedszkoli tworzą Gminne Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Popowie, Wąsoszu Górnym, Więckach, Rębielicach Królewskich, Zawadach. Bardzo dobra baza materialna i dydaktyczna sprzyja osiąganiu przez uczniów dobrych wyników. Bardzo dobrze funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna w Popowie.
W Gminie Popów wśród podmiotów gospodarczych najsilniejszą grupę stanowią przetwórnie owocowo-warzywne.
Na terenie gminy działa sześć jednostek OSP i pięć świetlic środowiskowych.