+A  A  A-

Usługi społeczne w Gminie Popów

PROJEKT: „Usługi społeczne w Gminie Popów”
NR: WND – RPSL.09.02.05-24-015C/20-004

Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy poinformować Państwa o rozpoczęciu realizacji projektu pt.: „Usługi społeczne w Gminie Popów ”. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej IX: Włączenie społeczne, Działanie 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne 9.2.5. Rozwój usług społecznych – konkurs, a okres jego realizacji trwa  od 01.03.2021 r. do 30.11.2022 r.

Projekt realizowany jest przez Gminę Popów/ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Popowie w partnerstwie z Fundacją Ośrodkiem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Niesamodzielnych .

Celem głównym projektu jest zwiększenie liczby osób objętych usługami  społecznymi w Gminie Popów o 45 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (dalej: OPW, 30K), w tym 5 osób z niepełnosprawnością (3K), mającego służy zaspokojeniu potrzeb tych osób wynikających z niesamodzielności poprzez m.in. usługi opiekuńcze i asystenckie świadczone w miejscu zamieszkania i Klubie Seniora oraz zwiększenie kompetencji 30 opiekunów faktycznych (25K) z zakresu  opieki nad podopiecznymi w okresie 01.03.2021- 30.11.2022 r.

Projekt jest skierowany do45  osób (w tym 30 kobiet) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, potrzebujących pomocy w codziennym funkcjonowaniu, w tym os. niepełnosprawnych (5) zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na terenie województwa śląskiego w Gminie Popów oraz 30 opiekunów faktycznych ww. osób (w tym 25 kobiet) zamieszkujących/ pracujących/ uczących się  w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w województwie śląskim w Gminie Popów.

W ramach projektu planowane jest następujące wsparcie:

1. Dla potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
  • usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania (usługa opiekuńcza, porada psychologa/prawnika/dietetyka, usługa cateringowa, usługa fryzjerska/kosmetyczna, zapewnienie materiałów zużywalnych)
  • specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania (usługi rehabilitacyjne, usługi pielęgnacyjne)
  • usługi asystenckie świadczone w miejscu zamieszkania dla osób niepełnosprawnych
  • utworzenie Klubu Seniora, w ramach którego będą organizowane: warsztaty zajęciowe – rozwijanie umiejętności i zainteresowań w grupach, gimnastyka – m.in. joga, aerobik, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, spotkania z lekarzami – pogadanki tematyczne, wyjścia do kina/teatru/na basen
  1. Dla opiekunów faktycznych zostanie utworzone Centrum Wsparcia Opiekunów Faktycznych, w ramach którego będą świadczone następujące usługi:
  • szkolenia w tematach: metody pielęgnacyjne – opieka nad osobą niesamodzielną, sposoby aktywizowania podopiecznych, metody pracy z podopiecznym cierpiącym na deficyty pamięci
  • spotkania grupowe dla opiekunów faktycznych i zespołów projektowych połączone z poradnictwem dot. projektu i wymianą doświadczeń
  • wsparcie psychologa dla opiekunów faktycznych zgłaszających taką potrzebę mające na celu poprawę kondycji psychicznej oraz wsparcie opiekunów w rozwiązywaniu problemów psychologicznych, m.in. poprzez wzmocnienie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami i nagromadzonym stresem
  • dyżury pracowników socjalnych z Ośrodka Pomocy Społecznej, w czasie których opiekunowie faktyczni będą mogli uzyskać informacje na temat źródeł wsparcia, pomocy w wypełnianiu dokumentów urzędowych, wsparcia w kontaktach z instytucjami pomocowymi innymi niż OPS.

Szczegóły dotyczące warunków otrzymania danego rodzaju wsparcia znajdują się w Regulaminie projektu.

Planowane efekty realizacji projektu to:

• wzrost liczby osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym korzystających z usług społecznych
  • poprawa dostępności usług społecznych kierowanych do osób niepełnosprawnych i/lub niesamodzielnych na terenie Gminy Popów
  • ograniczenie wykluczenia społecznego Uczestników projektu
  • stworzenie osobom niesamodzielnym możliwości prowadzania niezależnego życia
    w ich dotychczasowym środowisku społecznym
  • poprawa funkcjonowania uczestników projektu, którzy ze względu na trudną sytuację finansową nie mieliby możliwości skorzystania z usług płatnych
  • zwiększenie wiedzy i kompetencji opiekunów faktycznych w zakresie opieki nad podopiecznymi

Całkowita wartość projektu: 1 236 090,00 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 1 149 563,70 zł

Biuro projektu: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Popowie ul. Częstochowska 6, Zawady,  42-110 Popów

Dokumenty rekrutacyjne (do pobrania):