+A  A  A-

AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny

Urząd Gminy Popów  informuje mieszkańców iż od dnia 10.12.2020r. na terenie Gminy Popów znajdują się dwa defibrylatory AED. Defibrylatory AED zostały zamontowane przy wejściu do Urzędu Gminy Popów ul. Częstochowska 6 oraz na ścianie Ochotniczej Straży Pożarnej w Więckach ul. Długa 42. Defibrylator jest do użytku dla wszystkich mieszkańców Gminy Popów w momencie wystąpienia zagrożenia utraty życia.


AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny  to specjalistyczne urządzenie, informujące ratownika przy pomocy komend głosowych i wizualnych czy konieczna jest defibrylacja. Jego działanie opiera się na podstawie bieżącej analizy rytmu serca poszkodowanego. Defibrylator AED jest wyposażony w dwie samoprzylepne elektrody naklejane na klatkę piersiową poszkodowanego. Urządzenie to samo decyduje o konieczności wyładowania elektrycznego i jego sile.

Może być on stosowany przez każdą osobę, niezależnie od przebytego wcześniej kursu pierwszej pomocy. AED jest na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że samo przeprowadzi ratownika krok po kroku przez defibrylację.

Podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia to wskazanie do skorzystania z defibrylatora AED. Od czego zacząć?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego – to ważny element, którego NIE WOLNO bagatelizować. Przed udzieleniem pomocy koniecznie sprawdź, czy jest bezpiecznie i czy w pobliżu nie ma zagrożeń, zwłaszcza takich, które mogłyby zaszkodzić Tobie.

Poproś osobę stojącą obok (innego świadka zdarzenia) o pomoc. Zwróć się do konkretnej osoby, zwłaszcza w sytuacji, gdy dookoła zebrał się spory tłum gapiów. Paradoksalnie większa liczba ludzi nie oznacza, że więcej osób będzie skorych do pomocy. Dlatego warto wyznaczyć konkretnego człowieka, najlepiej gdyby znał zasady udzielania PP.

Sprawdź, czy poszkodowany reaguje. W tym celu delikatnie, ale stanowczo, potrząśnij ramionami poszkodowanego i zapytaj go, czy Cię słyszy i czy wszystko jest w porządku. Jeżeli jest przytomny, zapewnij mu komfort, a w razie potrzeby wezwij pogotowie ratunkowe i poczekaj do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego (ZRM). Jeżeli jest nieprzytomny przejdź do kolejnego etapu.

Jeżeli poszkodowany oddycha, ułóż go w pozycji bocznej bezpiecznej i zadzwoń po pogotowie ratunkowe.Jeżeli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha, wezwij zespół ratownictwa medycznego. Telefon alarmowy 999 lub 112. Jeżeli jesteś sam lub z jedną osobą, rozmowę z dyspozytorem prowadź w trybie głośnomówiącym, w trakcie wykonywania czynności ratunkowych

Włącz defibrylator i przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową osoby poszkodowanej. Jeśli podczas reanimacji towarzyszy Ci druga osoba, powinna ona wciąż kontynuować podjętą wcześniej resuscytację krążeniowo-oddechową. Postępuj według poleceń defibrylatora. Defibrylator samodzielnie wykona analizę rytmu serca poszkodowanego. Pamiętaj! Podczas analizy nie wolno zbliżać się do urządzenia.

Jeśli defibrylacja jest wskazana, należy upewnić się, że wszyscy odsunęli się od poszkodowanego, a następnie nacisnąć przycisk defibrylacji. Jednak w przypadku w pełni automatycznych defibrylatorów nie jest to konieczne. Następnie należy powrócić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli RKO (30 uciśnięć na 2 oddechy ratownicze) i kontynuować ją zgodnie z poleceniami defibrylatora. Jeśli defibrylacja nie jest wskazana, nie wolno przerywać RKO aż:

  • do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego,
  • poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,
  • ulegniesz wyczerpaniu i nie będziesz w stanie kontynuować RKO.

Urząd Gminy Popów zwraca się również do mieszkańców Gminy Popów o poinformowaniu Urzędu  w momencie użycia defibrylatorów w celu wymiany samoprzylepnych elektrod. Szanujmy defibrylatory AED służą one bezpieczeństwu każdemu mieszańcowy.

Używając tej strony zgadzasz się na naszą Politykę cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij